“Ceza Yargılamasında Kanun Yararına Bozma” İspanya Çalışma Ziyareti

“Ceza Yargılamasında Kanun Yararına Bozma” konulu TAIEX çalışma ziyareti 24-26 Nisan 2017 tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid şehrinde gerçekleştirilmiştir.
Çalışma ziyaretine, Ceza İşleri Genel Müdürü Sayın Aytekin Sakarya, Daire Başkanı Sayın Özgür Akdoğan ve Tetkik Hakimi Sayın Mahmut Akıncı katılmıştır.

Çalışma ziyaretleri kapsamında;

  1. İspanya Genel Yargı Konseyi (CGPJ) ziyaret edilmiş. İspanyol Genel Yargı Konseyi Üyesi Kıdemli Hakim ve İspanya Genel Yargı Konseyi (CGPJ) Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Bay Jose Miguel Garcia Moreno tarafından, “İspanyol ceza adaleti sistemine giriş ve İspanyol yargı sisteminin kendi kendini yönetmesi” hakkında sunum yapılmıştır.
  2. İspanya Adalet Bakanlığı ziyaret edilmiş. Bakanlık Danışmanı, Savcı Bayan Raquel de Miguel Morante tarafından, “Ceza temyizlerine ilişkin İspanya'daki mevcut yasal durum, Usul hukukundaki son değişiklikler ve Usul hukukunun hazırlanmasında Adalet Bakanlığının rolü” hakkında sunum yapılmıştır.
  3. İspanya Yüksek Mahkemesi ziyaret edilmiş. Yüksek Mahkeme Teknik Kabininde Kıdemli Hakim ve Danışman olarak görev yapan Bayan Maria Angeles Villegas ve Bay Miguel Encinar tarafından, “İspanyol ceza sisteminde temyiz itirazı ve olağanüstü inceleme itirazı: Yüksek Mahkemenin rolü ve yetkileri” hakkında sunum yapılmıştır. Bu kapsamda İspanya Yüksek Mahkemesi Başkan Yardımcısı Bay Angel Juanes Peces ve Ceza Bölümü Başkanı Manuel Marchena Gomez makamlarında  ziyaret edilerek karşılıklı görüş alış verişinde bulunulmuştur.
  4. İspanya Madrid İl Mahkemesi ziyaret edilmiş. Madrid İl Mahkemesi Başkanı Bay Eduardo Porres Ortiz de Urbina tarafından, “İspanya ceza sisteminde İl Mahkemelerinin yargı yetkisinin kapsamı, hafif ceza davaları ile ilgili İl Mahkemelerinin itiraz/temyiz yargı yetkisi” hakkında sunum yapılmış sonrasında yargılama duruşması izlenmiştir.
  5. İspanya Yüksek Bölge Adalet Mahkemesi ziyaret edilmiş. Madrid Yüksek Bölge Adalet Mahkemesi Başkanı Bay Francisco Vieira Morante tarafından, “Ceza davalarında İl Mahkemelerinin kararlarına karşı olağan temyiz: Yüksek Bölge Mahkemelerinin, İspanyol usul yasasında yapılan son değişiklikler kapsamında rolü ve yetkileri” hakkında sunum yapılmıştır. Madrid Yüksek Bölge Adalet Mahkemesi Ceza Bölümü hakimleriyle görüşme sonrası olağan temyiz davası izlenmiştir.
CAS Projesi Tanıtım Videosu
Projeler
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.